Snoezelen

Autor: Martina Kunová | 20.7.2012 o 10:32 | Karma článku: 3,14 | Prečítané:  274x

  Snoezelen (snuzələ (n)), alebo riadené multisenzorické prostredie (MSE), je špeciálny druh terapie určenej najmä ľuďom trpiacich autizmom, alebo inými vývojovými vadami, demenciou, či poranením mozgu.

 

Ako to všetko začalo

 

Termín "snoezelen" je neologizmom holandského slova "snuffelen" (hľadať, objavovať) a "doezelen" (zdriemnúť si). Vznikol v Holandsku, v roku 1970, no netrvalo dlho a rozšíril sa do celého sveta. Veľkej obľube sa teší najmä v Nemecku, kde je viac ako 1200 inštitúcií, ktoré túto metódu využívajú.

 

Za všetko môže prostredie

 

Práve prostredie je pri tejto terapii najdôležitejšie, ba priam kľúčové. Malo by pôsobiť ukľudňujúco, no zároveň aj povzbudzujúco. Miestnosti sú špeciálne navrhnuté tak, aby podnecovali rôzne zmysly využívaním rôznych svetelných efektov, farieb, zvukov, hudby, vône a kombinácií materiálov príjemných na dotyk. Cieľom tejto terapie je teda dosiahnutie multizmyslového zážitku, ktorý sa samozrejme dá prispôsobiť potrebám klienta. Čo je možno trochu zvláštne, Snoezelen nekladie dôraz na liečebné výsledky, ale na pohodu a radosť, ktorú pacienti pri využívaní tejto metódy zažívajú. Výhodou je, že nezávisí na verbálnej komunikácii a teda, môžu ju využívať aj pacienti trpiaci ťažkým autizmom.

 

Výskum v plienkach


Keďže Snoezelen patrí medzi relatívne mladé metódy, niet sa čo diviť, že nie je ešte dostatočne preskúmaná. Avšak jedna malá štúdia sa uskutočnila v Bruseli, na vzorke deviatich dospelých klientov s ťažkým autizmom. Hoci sa jednotlivé výsledky líšili, vo všeobecnosti, mali Snoezelen miestnosti na pacientov pozitívny vplyv. Istým pokrokom bolo 50- percentné zlepšenie ich stereotypného správania a sedemdesiatpäť percentná regulácia agresivity a sebapoškodzovania.

Špeciálne prostredie pôsobí relaxačne. Znižuje úzkosť a bolesť s cieľom maximalizovať potenciál človeka sústrediť sa na svoju vlastnú slobodnú vôlu a zlepšiť komunikáciu a celkové fungovanie organizmu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu vyjadril svoju nespokojnosť, no s ohlasom v strane sa nestretol.

KOMENTÁRE

Zlomí sa charakter Mosta aj pri infozákone?

Žitňanská môže mať s presadením návrhu problém.


Už ste čítali?