Malí špunti a jazyky

Autor: Martina Kunová | 11.7.2012 o 14:43 | (upravené 11.7.2012 o 15:37) Karma článku: 3,48 | Prečítané:  733x

Má vôbec zmysel začať so štúdiom angličtiny, španielčiny alebo francúzštiny už v detstve? Mnohí vedci tvrdia, že áno, má! Malé deti totiž dokážu absorbovať vedomosti, pochytiť dobrý prízvuk a aj správnu výslovnosť bez vynaloženia veľkej námahy. Tu je niekoľko praktických rád, ktoré vám pomôžu zriadiť si súkromnú domácu jazykovú školu pre vaše dieťa

 

V dnešnej multikultúrnej spoločnosti sa bez znalosti cudzích jazykov nepohneme. Veľkou výhodou je preto začať s ich štúdiom už v ranom veku. Mozog vtedy dokáže absorbovať veľké množstvo informácií za minimum času.

 

Ponorenie do jazyka

Prostredie je pre výučbu cudzieho jazyka u malých detí kľúčové. Nestačí občasné vyslovovanie jednoduchých slovíčok. Mali by byť čo najviac ponorené do jazyka, pomôcť môže počúvanie pesničiek, sledovanie detských programov, či rozprávok v danom cudzom jazyku, ktorý chceme našu ratolesť naučiť.

Pozor na preklad


Preklad cudzích slov do materinského jazyka sa neodporúča, pretože môže brániť prirodzenej asimilácii nového jazyka a dieťa bude následne uprednostňovať len materinský jazyk.


Čím skôr, tým lepšie

 

Je všeobecne známe, že s narastajúcim vekom klesá naša schopnosť učiť sa. Musíme vynaložiť väčšie úsilie a aj efekt sa odzrkadlí oveľa neskôr. Dvoj-trojročné deti majú v sebe veľký potenciál a sú nadmieru vnímavé tak prečo ho nevyužiť a nezačať s cudzími jazykmi už vtedy?

Už v druhom roku života sa v mozgu dieťaťa vytvára najviac nervových dráh, ktoré sú zodpovedné za získavanie vedomostí. V tomto ranom veku si môžu vytvoriť samostatnú nervovú dráhu pre každý jazyk s ktorým sa stretávajú v každodennom živote. Ba čo viac, toto štúdium výrazne prispeje k ich rýchlejšiemu mentálnemu vývoju.
Počas prvých dvoch rokov života sa deti nepýtajú "prečo" a ani nie sú zvyknuté hovoriť "nie". Berú všetko tak, ako im to ponúknu milujúci rodičia. Práve pre ich pasivitu je ich zoznamovanie sa s jazykom jednoduhšie. Staršie deti už začínajú klásť odpor, sú oveľa viac zvedavšie, ale aj vzdorovitejšie. Práve preto mnohé z nich akceptujú len používanie materinského jazyka a na to, aby používali cudzí jazyk môžete zabudnúť.

 

Prehĺbenie vzťahu


Učenie je formou trávenia času s vaším dieťaťom. Dospelí sa obvykle nepýšia prílišnou nápaditosťou. Sú málo kreatívni a častokrát nevedia, akú aktivitu deťom vymyslieť.Výučba jazyka, sa postará o vyplnenie času a dobrú atmosféru a vzťah rodiča a dieťaťa sa prehĺbi. Dôležité je, aby ste sa aj vy bavili. Veď nie ste suchopádni učitelia. Keď deti zbadajú s akým entuziazmom a hravosťou k učeniu pristupujete, budú sa baviť aj oni.

Abstrakcia

 

Výučba cudzieho jazyka má ďalšiu výhodu a tou je rozvoj abstraktného myslenia. Dieťa začína rozlišovať, že existuje predmet, napríklad "stôl". Vie, že ide o predmet z dreva, so štyrmi nohami a že sa dá pomenovať dvoma slovami "stôl" a "table"(v angličtine). Takto si začne uvedomovať rozdiel medzi skutočným objektom a abstraktnými slovami.

Pravidelne a najmä s radosťou

Základom učenia je radosť a pravidelnosť. Vzhľadom k tomu, že jazykové vzdelávanie je nikdy nekončiaci proces, je dôležité, aby si k nemu deti vybudovali pozitívny prístup. Hravým, zábavným a najmä nenásilným spôsobom docielime to, že si obľúbia druhý jazyk a budú sa na „ vyučovanie“ tešiť. Pravidelnosť je tiež veľmi dôležitá, ale nie za cenu toho, že budete deti do učenia nútiť. To by malo úplne opačný efekt. Radosť by vystriedala nervozita, nepokoj a podráždenie. Ak by ste to náhodou prehnali nezúfajte, nechajte „jazykovku“ na istý čas tak a vrátite sa k nej neskôr.

 

Keďže je každý človiečik úplne iný, je veľmi ťažké určiť konkrétne množstvo času potrebného na učenie cudzieho jazyka. Odborníci však navrhujú, aby sa vzdelávanie opakovalo päťkrát do týždena po hodine. Pol hodina by mala byť venovaná rozprávaniu a hraniu a zbytok počúvaniu piesní, poprípade pozeraniu detských programov.

 

Skúsenosti a odozva

 

A teraz je tu priestor pre vás. Učíte doma vaše ratolesti nejaký jazyk poprípade nechávate ich sledovať zahraničné televízne stanice, alebo počúvate s nimi cudzojazyčné pesničky? Je vaše dieťa bilingválne? Aké máte skúsenosti?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu vyjadril svoju nespokojnosť, no s ohlasom v strane sa nestretol.

KOMENTÁRE

Zlomí sa charakter Mosta aj pri infozákone?

Žitňanská môže mať s presadením návrhu problém.


Už ste čítali?